Dizel Motorlar

Evet işte geldik benim favorime. Benim de son yıllarda keşfettiğim(teknolojisi son yıllarda gelişti) ve severek kullandığım motor tipine. Dizel motor.

Dizel motor da adından anlaşılabileceği gibi, dizel yakıtla çalışmaktadır. Bu yakıtın mazot, motorin gibi farklı isimleri de bulunmaktadır. Dizel motorun benzinli motorla kıyaslayacak olursak avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu motor tipi daha çok kamyon tır otobüs traktör pikap gibi hızdan ziyade güce ihtiyaç duyan iş araçlarında kullanılır. Nedenini açıklayacak olursak;

Dizel motorun piston kolu benzinli motora göre daha uzundur. Bu sayede krank miline, benzinli motora nazaran daha çok kuvvet uygulanabilir. Bu kuvvete verilen isim Tork dur. Fizikteki moment kuramı bu olayı açıklar. Yani dizel motorlar yükse torka sahip motorlardır. Peki pratikte ne işe yarar bu tork? Torku bir başka şekilde açıklayacak olursak; uzun bir sopayı yerden kaldırmak için aynı güçte iki kişi birisi ortasından birisi ucundan kaldırmaya çalışsın. Ortadan kaldıran rahatça kaldırabilirken diğeri ya kaldıramayacak ya da çok zorlanacaktır. Ya da ucundan kaldırabilmek için daha güçlü birisine ihtiyaç duyulacaktır. Başka bir örnek vermek gerekirse, aynı güçte iki adam başka bir adamın çenesine vuruyor. Birisi dik şekilde vurduğunda adamda fazla hasar olmayabilir, fakat diğeri çeneye aynı hız ve güçte hafif yatay vurduğunda çeneye zarar verip diğer adamı devirebilir. Bilmem anlatabildim mi? Not: Tork kavramını bu şekilde anlatan bir başka site de yoktur :) . Yani anlatmak istediğim. Dizel motor benzinli motorla aynı gücü uyguluyor, tek fark uygulama şekli farklı. Böylece daha yararlı işler çıkarabiliyor. Bu sayede motor düşük devirlerde yüksek güç üretebiliyor. Dizel motorla hareket edip yol almak için 2000 3000 devirlere çıkmanıza gerek kalmaz. 1500 devirle bile normal süratte ve rahat bir yolculuk çıkarabilirsiniz. Belki hızlanmaya çalışıldığında benzinli motor kadar hızlı tepki vermeyecektir fakat benzinli motor gibi gaz da istemeyecektir. Yani 1500 devirde titremeden ve zorlanmadan yoluna devam edecektir. Vites 1 den büyükse vitesi küçültmeniz için size yalvarmayacaktır da.

Hızlanma konusuna da bir açıklık getirelim: Dizel motorlar kalkışta benzinli motorlara göre daha iyidir. Yani 30km/s 50km/s hızlara kadar benzinli motorlardan daha çabuk hızlanabilirler. Ama artan devirlerde benzinli motor üstünlüğünü öne koyacaktır. Gerçi son yıllarda dizel motor teknolojileri o kadar gelişti ki benzinli motorlarla yarışacak hale geldiler. Tabi dizel motorlardaki turbo sistemini saymaz isek. Turbosuz hala pek de performanslı sayılmazlar. Ama teknolojisi gün be gün gelişmeye devam etmektedir.

Gelelim bir diğer farka: Dizel motorlar benzinlilere göre çalışırken daha çok ses çıkartırlar. Bunun sebebi; çalışma maddesi olan motorin benzine göre daha az yanıcıdır. Motorinin yanabilmesi için daha yüksek basınç ve daha yüksek ısı gerekir. Bu yüzden dizel motor daha yüksek basınç altında çalışır ve yakıt püskürten parçalar (enjektör) yakıtı daha şiddetli püskürttüğünden bu püskürtmenin sesi motorun daha sesli çalışması manasına gelmektedir. Mazotun daha az yanıcı olması performansta da etkisini göstermektedir. Dizel motor benzinli motora göre bu sebebten daha az performanslıdır. Biz pratikte bu performans kaybını şu şekilde hissederiz. Gaza basıldığında motorun tepkisi benzinli motora göre oldukça geçtir. Yani yanma yavaş olduğundan tepki de yavaş olur. Bir dizel motor benzinli motorla aynı hızı yapabilme kapasitesine sahipse ve motorda performans arttırıcı başka parça yok ise(turbo charger vs.) benzinli motor maksimum hıza daha erken ulaşacaktır. Bu da pratikte dizel motora yavaş dememize sebep olur. Kısacası yavaş hızlanır başka bir deyişle atak değildir.

Başka bir farkı dizel motor düzgün kullanıldığında ve bakımları eksik edilmediğinde benzinli motora göre daha uzun yıllar dayanabilir. Tam aksine hor kullanılıp bakımları eksik edilirse, dikkat edilmez ise benzinli motordan önce ölür.

Dizel motorun yüksek devirlere çıkamadığını işini az devirlerde bitirdiğini söyledik. Bu da bir başka en büyük farkı doğurmaktadır. YAKIT. Dizel motorlar benzinli motorlara göre 3′te 1′e varan ekonomilere ulaşabilmektedir. Sebebi de yüksek tork tur. Yani az güçle çok iş :) . Ayrıca motorinin yandığı zaman benzinden daha çok ısı çıkarabilmesi yani daha verimli bir yakıt olması da yakıt ekonomisini direkt olarak etkilemektedir.

Aklıma gelen farklarını yazdım. Benim şu anda kullandığım motor tipi de dizeldir. Son birkaç yıldır dizel motorlarla ilgileniyorum ve gerçekten hoşuma gidiyor. Aslında bu da tam bir tercih ve zevk meselesi. Ben dizel motorları seviyorum. Günümüz arabalarındaki dizel motorlara turbo sistemi de entegre edildiğinden performans yönünden bir kayıp yaşamıyorum. Ayrıca dizel motorları tercih etmemdeki en büyük etken de yakıt ekonomosidir. Yarışlara katılmadığımdan ve arabayı iş ve eğlence amaçlı kullandığımdan, aynı parayla daha çok yol gitmek her zaman hoşuma gitmiştir. Not: İktisat dersiyle ilgilendikten sonra Dizel motorlara ilgim de artmıştır :) .

Bir not daha: Dizel motorlar ekonomisi demişken mazot fiyatı da benzine nazaran gözle görünür bir farkla ucuzdur. Bu da depoyu fullerken gülümsemenizi sağlayacaktır.

Dizel motorlarla ilgili sorunuz olursa hemen sorabilirsiniz, zevkle cevaplayacağımdır.

Tavsiyem: Aracınızda ekonomi arıyorsanız mutlaka dizel seçin. Psikolojik olarak rahatlatıcı bir motordur. Araç kullanırken benzin ibresine bakmamak çok güzel bir duygu. Dizel – Öğrenci arabası :) . Benim param çok rahatım diyenlerdenseniz  8 silindirli Benzinli Chevrolet leri önerebilirim :)

Herkese dizel motorlarıyla az para harcayarak çok işler diliyorum. Bol ekonomik ve mutlu günler.

Gelen Aramalar:

  • turbosuz dizel arabalar
  • Dizel motor mail
  • dizel motorlar mail
  • diksekilde calisan motorlar
  • dizel araba turbosuz
  • dizel motor benzinli motora gore hızı
  • son teknoloji dizel motorlar
  • turbosuz dizel araçlar
  • turbosuz dizel yorum

0 Responses to “Dizel Motorlar”


  • No Comments

Leave a Reply
Culha.NET