Benzinli Motorlar

Benzinli motor deyince aklınıza bir sürü araba gelecektir. Çünkü yollarda görebileceğiniz arabaların çoğu benzinle çalışan motorlara sahiplerdir. Şimdi bu çok uzun bir konu. Benzinli motorlar diye bir sayfa yazıyorum da uzun uzadıya yazmaya kalkarsam sayfalar yetmez. Bu işin tarihine de girersek sormayın gitsin. Bu konularda merakınız var ise internette ulaşabileceğiniz birçok kaynak bulunmakta. Ben burada kısaca bahsedeceğim.

Benzinli motorlar adından da anlaşılacağı gibi petrolün benzin haliyle çalışan motorlardır. Diğer motor tipleriyle kıyaslanacak olursa en performanslı motorlardır. Piston kolunun dizel motora göre daha kısa olması pistonların daha hızlı hareket etmesine olanak sağlar. Bu sayede benzinli motorlar yüksek devirlere çıkabilirler. Bu da yüksek güç ve yüksek performans anlamına gelir. Bir araçtan performans bekliyorsanız, yani aracın maksimum hızına kısa sürede ulaşma gibi bir çabanız var ise seçiminiz benzinli motordan yana olmalıdır. Az ağırlıkla düz yolda sürat merakınız var ise benzinli motordan başkasını düşünmeyin derim. Fakat rampa tırmanmak yük taşımak hızlı kalkmak veya az yakmak gibi dertleriniz var ise Dizel Motorlar sayfasını okumaya başlayabilirsiniz.

Benzinli motorlar sessiz çalışmasıyla olsun yüksek performansıyla olsun gayet güzel makinalardır. Fakat bence çok önemli bir dezavantaja sahipler. Yakıt. Benzinli motorlar size bu rahatlığı sunarken bir bedeli de var der. Yakıtı dizel motorlara göre fazladır ayrıca benzin yakıtı en pahalı yakıttır. Yakıt sıkıntınız yok ve yük taşıma gibi bir amacınız yok ise düşünmeden tercih edebilirsiniz.

0 Responses to “Benzinli Motorlar”


  • No Comments

Leave a Reply
Culha.NET