Far Ayarları

Geldik bir önemli konuya daha. Araçlarımızın far ayarlarına lütfen dikkat edelim. Farınız patladığında veya arıza yaptığında lütfen kendiniz değiştirmeyin. Gidin uzman birisine değiştirtin ve ayarını yaptırtın. Far ayarının bozulması için illa lambalarla oynamaya gerek yoktur. Zaman içinde çukurlardan ve darbelerden de bozulabilir. O yüzden ara ara ayarlatmak doğrudur. Zaten servis bakımlarında periyodik olarak farlar da ayarlanmaktadır.

Yanlış far ayarı ne demektir. Yanlış far ayarı önünüzdeki adamı sürekli uzunlarınız açıkmış gibi izlemeniz yani kör etmeniz demektir. Karşı yoldan gelen adamı da aynı şekilde kör etmeniz ve kaza yapmasına sebebiyet vermeniz demektir. Yani kısacası gözden kaçan çok tehlikeli bir olaydır. Malesef trafikte far ayarı yanlış birçok araç bulunmakta.

Aracımın far ayarı doğru mu nasıl anlarım?

Trafikte farlarınız öndeki aracın neresine geliyor takip edin. Farlarınız öndeki aracın plakasında veya biraz üzerinde olmalıdır. Eğer kısa farlarınız öndeki adamın orta dikiz aynasına kadar yüksekse ayarınız yanlış demektir hemen ayarlatın. Orada olması zaten adamın sürekli size bakması, selektör yaptığınızı sanması, sinirlenmesi hatta çoğu kez siz uzun yakmadan size yol vermesine sebep olur. Lütfen buna çok dikkat edin.

Eğer aracınızda dijital far ayarı var ise en uygun noktayı da verdiğim bu örnekle bulabilirsiniz. genelde 0-1-2-3 gibi far yükseklik seçeneklerini bulunur. Bir çok sürücü en yüksek olduğu için 0 da kullanmayı tercih eder. Eğer ayar serviste yapıldıysa en yüksek olan 0 bile kimseyi rahatsız etmeyecektir(yine de kendiniz deneyin). Fakat ayar bir şekilde bozulmuşsa bu sebepten birilerinin ölümüne bile yol açabilirsiniz. Lütfen dediğim şekilde test ederek uygun yerde kullanın.

Doğru ayarlı farlarla güzel yolculuklar dilerim.

Gelen Aramalar:

  • far ayarının bozulması

0 Responses to “Far Ayarları”


  • No Comments

Leave a Reply
Culha.NET