Daha hızlı bir Windows XP için Hizmetler. (Services) Gereksiz Windows Servisleri – Hizmetleri Kapamak

Merhabalar. Daha önce de bahsettiğim Windows XP hız ayarlarımı şimdilik tamamlamış bulunmaktayım. Umarım işinize yarar.

Buradaki tüm yazılarımı ben kendi bilgisayarlarımda denedim ve olumlu sonuçlar aldım, fakat işlemler sırasında büyük sorunlarla da karşılaşmadım değil. Bu sebepten ötürü yazıyı dikkatli okuyun ve hata yapmamaya çalışın. Yazılarda bahsetmediğim bir ayar ile karşılaşırsanız, bu ayarı değişmemeniz bilgisayarınızın ve ruhunuzun sağlığı açısından iyi olacaktır. Çok merak edip gece uykusuz kalırsanız bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım.

Not: Ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınızda bir problem çıkarsa ve hala internete girebiliyorsanız lütfen problemi burada paylaşınız. En kısa zamanda çözümünü size iletirim. Ayrıca bir hatam var ise de hemen telafi eder yazımı düzeltirim. Kendim düzeltim derken daha da kötü sonuçlarla karşılaşmanızı istemem.

Hizmetler:  Windows XP de bazı özelliklerin kullanımı bu hizmetlere bağlıdır. Sizin ihtiyacınız olmasa da XP kullanacağınızı düşünerek hizmetleri windows açılışında başlatır. Kullanmayacaklarınızı kapatmanız kendinize daha çok RAM ayırmanız ve daha hızlı bir XP kullanmanız anlamına gelir.

Öncelikle Hangi servis hizmetinin ne işe yaradığı hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Bu konuyla ilgili kendim bir yazı yazacaktım ki çok güzel hazırlanmış başka bir makale buldum. Biz ne yapıyoruz dememek içinhttp://www.darkhardware.com/st.php?u=articles/windowsxp_hizmetler adresinden konu ile ilgili güzel bilgiler alabiliriz. Yazıyı dikkatlice okuduktan sonra gaza gelip hemen ayarlara yüklenmenizi tavsiye etmiyorum zira sonucu format olabilir. Yazan arkadaşlara teşekkür ediyor ve kendi ayarlarımıza geçiyoruz. Not: Verilen linkteki registry ile ilgili yedek bölümünü dikkate almanız tavsiye edilir.

Şimdi geçelim benim tavsiye ettiğim hatta şu anda kendi bilgisayarımda kullandığım ayarlara:

Bilgisayar özelliklerim: P4 2.8HT 1.0GB RAM (Daha allahtan belanı mı arıyorsun dediğinizi duyar gibiyim :) Hemen onunla ilgili de ufak bir açıklama getireyim: Önemli olan iyi bilgisayar kötü bilgisayar değil. Önemli olan işletim sistemini maximum performans ile kullanmaktır. Ben bile ayarlardan sonra böyle bir konfigurasyonda farkı hissediyorum. Ve daha önemli bir sebep, ben de zamanında gerçekten kötü denecek bilgisayarlarda neler başardım. Ve bir zamanlar benim durumumda olan arkadaşları düşünerek, eski bilgisayarlarında mutlu XP kullanmalarını amaç edinerek bu yazıyı yazıyorum.

Bilgisayarımda kullandıklarım:

Sistemimde extra yaptıklarım: Yazıcı bağlı. Yerel ağa bağlıyım.  Paylaşımların tümü aktif. 5+1 Ses sistemi LCD monitor webcam ve Router aracılığı ile ADSL bağlantım da bulunmakta. Demek ki değiştiğim ayarların hiçbiri bunları etkilemedi. E biz de ona göre değiştik tabi ki.

Öncelikle Bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet e giriyoruz ve oradan da Hizmetler Bölümünü açıyoruz.(Services)

Not: Yazıyı türkçe XP için hazırladım. İngilizce için destek isteyenler irtibata geçebilirler.

Servisleri ilk açtığınızda neyle karşılaştığınızın farkına varacaksınız. Korkmayın Başlıyoruz.

Tavsiyem öncelikle sıralamayı değiştirmeniz. Durum adlı sıralama tuşuna tıkladığınızda, başlamış ve durmuş servisler alt alta sıraya dizilecektir. O an için bilgisayarınızda ne kadar çok RAM harcandığını göreceksiniz.

Otomatik: Windows Açılışın Başlasın.

Elle: Lazım olduğunda başlasın

Devre Dışı: Hiçbir zaman kesinlikle başlamasın.

Not: “Ben tüm servisleri elle yaparım böylece hangisi olursa olsun lazım olduğunda açılsın böylece sadece lazım olanlar açılır ben de minimum RAM kullanırım.” diye bir zekilik yapmayın sonucu iyi olmuyo; zira Windows hala sandığınız kadar sağlam değil.

Sizi uğraştırmadan yaptığım ayarları yazayım:

1. Otomatikten > Devre Dışı yaptıklarım:

Güvenlik Merkezi
Hata Bildirim Hizmeti
IPSEC
Kablosuz Sıfır Yapılandırma
Kızılötesi Monitör
SSDP
TCP/IP NetBios Yardımcısı
Temalar
YARDIM VE DESTEK

2. Otomatikten > Elle Yaptıklarım:

Mantıksal Disk Yöneticisi
Şifreleme Hizmetleri
WebClient

3. Elle > Devre Dışı:

Telefon
Uzaktan erişim bağlantı yöneticisi
Messenger paylaşım usn günlük okuyucu
Imapi
Uygulama katmanı Ağ Geçidi Hizmeti

4. Elle > Otomatik: Buna ne gerek var diceksiniz. Bu hizmetler eğer gerekli ise çalışıyor. Ve kontrol ettim bende elle diye tanıtılan bazı hizmetler Sürekli çalışıyor. Demek ki benim konfigurasyonumda bu hizmetlerin çalışması şart. Daha sonradan kontrolle açılması yerine ben otomatik açılmasını tercih ettim. Sonradan bekleyeceğime başta bekleyim gibi bir yaklaşım. Siz zevkinize göre davranabilirsiniz.

Ağ Bağlantıları
Ağ konumu tanımla (NLA)
COM+ Olay Sistemi
Hızlı Kullanıcı Değiştirme
Terminal Hizmetleri

Evet ayarlarımız tamamlandı. Umarım sonuçtan mutlu kalmışsınızdır. Ben tatmin olmadım bir şeyler daha okumak istiyorum diyenler için de, yine bir başkası tarafından hazırlanmış olan; “Pentium 200 MMX 64MB Ram li makinada XP Professional Kullanmak” adlı yazıyı da sizinle paylaşıyorum. http://www.culha.net/200-64-XP.doc

Not: Yazıdaki örnek bilgisayar birçok işi YAPAMAYACAK şekilde ayarlanmıştır. Kendi bilgisayarınızın ayarlarını örnektekine birebir yapmamanızı, yazıları dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum.

İlk paylaşımımı böylece yaptım. Bir sonraki Hızlı XP yazımda görüşmek dileklerimle. Hızlı ve Sağlam kalın.

Gelen Aramalar:

  • gereksiz windows hizmetleri

0 Responses to “Daha hızlı bir Windows XP için Hizmetler. (Services) Gereksiz Windows Servisleri – Hizmetleri Kapamak”


  • No Comments

Leave a Reply
Culha.NET