Ekonomik ve Performanslı VDS

Selamlar, bu yazımızın da VPS, VDS arayanlara ilaç olmasını umarak sözlerime başlıyorum.

VPS ; Virtual Private Server, VDS: Virtual Dedicated Server.

Aslen her ikisi de sanal sunucudur. Sanallaştırma şekilleri farklı olduğundan isimleri de farklıdır. VPS ‘ de kaynakların tümü diğer VPS müşterileri ile paylaşılır. VDS ‘de ise size ayrılan kaynaklar sabittir. Teorik olarak VDS, Sunucu performansına biraz daha yakın durur, fakat önemli olan ana makina, makina üzerindeki kullanıcı sayısı ve yönetimin becerisidir.

Gelelim neden sanal sunucuya ihtiyaç duyacağımıza.

Web sitemizi yaptık, çok fazla trafik almaya başladık ve host hesabımız ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak duruma geldi. Sitenin şişmesinden, makinanın yavaşlığından şikayetçiyiz ve bağımsız bir sunucuya geçmek istiyoruz. Bu aşamada sanal sunucu ihtiyacımız doğar.

Veya, hali hazırda hosting satan biriyiz ve reseller hesabına sahibiz. Fakat artık reseller satmak istiyoruz. Bu durumda reseller hesabı oluşturabileceğimiz bir ana makina ihtiyacımız doğar. Bunu da VPS, VDS çözümleri ile sağlarız.

Peki Neden Sunucu değil VPS-VDS?

Bu sorunun cevabı genelde ekonomi olur. Fakat sunucu yönetiminin sorumluluğunu almak istemeyen kişiler için de bazı durumlarda VPS bir nebze olsun fayda sağlayabilir. Ya da çok özel senaryolar için bazı firmalar, sıradan bir dedicated serverdan daha performanslı vds hesapları sunabilir. Bu durumda da tercih edilebilir.

Yine de şahsi fikrim, bu işlere büyük yatırımlar yapıyorsanız ve maddi sorununuz yoksa Dedicated almanız olacaktır. Tabi yönetim bilgisine sahipseniz. Zira dedicated server aldığınız zaman yeterli bilginiz olduğu takdirde, suncuyu bölümleyerek VPS,VDS satma şansına da sahip olursunuz.

Konuyu çok karıştırmadan, size dünyanın en uygun fiyatlı ve fiyatına göre en yüksek performansı sunan VDS firmasından bahsedeceğim. Firmamızın adı DigitalOcean

Bu firmadan aylık 5$ gibi bir fiyatla, evet yanlış duymadınız şaka değil, sadece 5$ lık bir fiyatla, SSD sabit diske sahip, 1TB bandwith ‘ e sahip VDS e sahip olabilirsiniz. Hatta size daha iyi bir haber; vereceğim kuponu da sisteme girdiğiniz takdirde, sadece 5$ yatırarak toplamda 15$ a sahip olacaksınız. Bu da 5$ harcayarak 3 ay VDS kullanacağınız anlamına geliyor yani resmen şaka. 3 aylık periyotta aylık 1.6$ gibi bir fiyata denk geliyor. İndirim Kodu : ALLSSD10 (Kuponu sisteme eklemek için kredi kartı kullanmak zorunda değilsiniz, 10$ ınızı direk sisteme ekleyebilirsiniz. Ardından paypal ile para yatırabilirsiniz.)

Şimdi işlemi adım adım anlatalım;

Öncelikle DigitalOcean linkine tıklıyoruz.

Daha sonra sağ üstten SIGNUP bölümüne tıklıyoruz.

Sadece e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek üye oluyor ve sisteme giriyorsunuz.

Yeni sayfadan yeşil olan Get Started Bölümüne tıklıyoruz.

do

 

Bu esnada mail adresinize gelen kod ile mailinizi doğrulamış olun.

Yeni açılan sayfada ödeme yapmadan önce hemen en alta geçin ve Promosyon Kodunu Promo Code bölümüne girin. Şu an güncel olan : ALLSSD10 dur. Kod çalışmaz ise, firmaya destek talebi gönderebilir veya güncel bir kod için yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Kodu girdikten sonra ister PAYPAL ile isterseniz Kredi Kartınız ile üstteki bölümlerden hesabınıza Kredi ekleyebilirsiniz.

Hesaba parayı yükledikten sonra soldaki yeşil CREATE bölümüne tıklıyoruz.

Sunucu adınızı (ör: server.culha.net) girip kullanacağınız paketi seçiyorsunuz.

Daha sonra lokasyonu seçiyorsunuz; Amsterdam önerebilirim.

Kurulmasını istediğiniz işletim sistemini seçiyorsunuz. CentOS son sürüm 64bit öneririm.

Settings kısmından Enable VirtIO seçip, Create Droplet diyoruz ve her şey bu kadar.

Sunucu giriş bilgileri mail adresimize geldi bile.

Sunucu yönetim bilgisine sahipseniz bundan sonrasını halledebilirsiniz fakat yine de birkaç ipucu vereyim.

Sunucuya erişmek için SSH prokolünü kullanacaksınız. Bunun için Putty programını öneririm.

Ardından sunucuya bir kontrol paneli kurmanız gerekir. Profesyonel kullanıcıysanız panelsiz de işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz fakat panel kurulması her zaman için önerilir.

Burdan sonrası tamamen kullanım amacınıza yönelik olacaktır. Örneğin kullanacağınız panele karar vermeniz gerekiyor ilk etapta. Cpanel en popüler fakat ücretli olan paneldir. Ücret ödemek istemiyorsanız, kloxo paneli veya zpaneli önerebilirim. Ayrıca, Plesk, DirectAdmin, OxPanel(Yerli), MaestroPanel(Yerli) ve daha ismini sayamadığım bir çok ücretli ve ücretsiz panel bulunmaktadır.

Örneğin sunucuya Cpanel kurmak isterseniz, Cpanel lisansı aylık 15$ dır. Fakat güzel yanı, birden fazla sunucuya sahip iseniz, tek lisansı lazım olan sunucunuzda kullanabilirsiniz. Yani aynı anda sadece 1 tanesini aktif edebilirsiniz.

Lisans temin işlemleriniz için birçok alternatifiniz mevcut. Dilerseniz Nitel linkinden veya dilerseniz, Paralel License gibi firmalardan temin edebilirsiniz. Daha sonra lisansınızı farklı bir sunucuya geçirmek isterseniz, sistemlerin panellerinden IP değiştirmeniz oldukça basit.

Örneğin ücretsiz ve sistemi zorlamayan, çoğu kullanıcının memnun kaldığı Kloxo Paneli kurmak istediniz.

Kurulum için yapmanız gerekenler;

Öncelikle setenforce ‘ u kapatıyoruz.

setenforce 0

Ardından kurulum dosyasını sunucumuza çekiyoruz;

wget http://download.lxcenter.org/download/kloxo/production/kloxo-installer.sh

Kuruluma başlamak için;

sh ./kloxo-installer.sh ?type=master

Daha sonra sunucumuzu yeniden başlatıyoruz;

reboot

Web tarayıcımıza geçiyoruz ve;

http://ip adresi:7778 yazıyoruz.

Kullanıcı adı : admin

Şifre : admin

Artık bir sunucu sahibisiniz. Dilerseniz  sunucunuzdan reseller satışı yapıp, resellerların da hosting satışı yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Takıldığınız her konuda ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

 

DigitalOcean Üyelik

 

Gelen Aramalar:

  • ekonomik vds

0 Responses to “Ekonomik ve Performanslı VDS”


  • No Comments

Leave a Reply
Culha.NET