Terbiyesizlik, Saygısızlık Hat Safhada

Hazır boş geçen bir gündeyken, ticari anlamda art arda yaşadığım birkaç terbiyesizliği yazmak istedim. %90 ihtimalle siz de bu terbiyesizlerden veya bu terbiyesizliği yapanlardansınızdır.  Gerçi öyle olsanız nereden denk gelip bu yazıyı okuyasınız di mi? %10 zaten anladı.

Terbiyesizlikler, Saygısızlıklar, Ahlaksızlıklar vb. sıfatlar:

 1. İnsanların gayet ahlaksız bir biçimde sizin o işi yaparken kar etmenizi istemiyor olmalarıdır. Bir şekilde sizin maliyetinizi öğrenir. Hatta öğrenemez tahmin eder ve maliyetinden bile düşük fiyat teklif eder. Eğer işin içinde, sanat,emek veya bilgi var ise o iş veya o hizmetin harcananları alıcının umrunda değildir.
 2. Pazarlık olayını hayatımda hiç sevmedim. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bizdeki gibi çingene pazarlığı olduğunu da hiç sanmıyorum. Fakat bizim geri kalmış, cahil toplumumuzda “Ölücülük veya diğer adıyla Mezarcılık” övünç alacak hale gelmiştir. Ben pazarlık yaparken 1 olmadı 2 kere sorarım. 3. yü sormam zira kendime yakıştırmam. Almayacaksam almam olur biter. Fakat bizde öyle mi? Trilyonluk adam gelir 1 liranın pazarlığını yapar. Lafta Sedat Peker, icraatte Pamuk şeker doludur ortalık.
 3. Bedelsiz iş isteyenler doldu ortalık. Adam benim profesyonel olarak yaptığım işi benden bedelsiz talep eder. Hatta işi nasıl yaptığını öğretmeni ister. Sen 30 senelik birikiminle yapıyorsundur adam 5 dakikada öğretmeni talep eder. Para isteyince de “İnsanlık Ölmüş, Sevabına, İnsanlık Namına” gibi cevaplar verir. Hiç ama hiç utanmaz. Kendimi düşünüyorum, hatta düşünemiyorum bile ben teklif edemem. Hatta geçen gün yaşadığım bir olayı anlatayım. Adamın biri Skype’dan ekledi ve bu tarz bir yardım teklif etti. Polemiğe girmeden engelledim. 5dk sonra telefonum çaldı. Aynı adam aradı ve ne oldu diye sordu, engellediğimi söylememe rağmen yardım talebine devam etti. Yaklaşık 5 kez red ettim ve telefonu yine de kapatmadı, sonuç olarak suratına kapatmak zorunda kaldım.
 4. Bedava mezar bulsa girmek isteyenler var bir de. Geçen bir müşteri hediye istedi. Şurdan bikaç tane al dedim, bütün paketi alabilir miyim diye sordu. Devamını tahmin edin. Hatta aynı müşteri kendi aldığından daha pahalı olan birkaç malı sordu. Elde kalan mallar , onlar daha pahalı, eritiyorum yavaştan deyince, madem elinde kalmış birkaç tane alim ben hediye et dedi. Ben utandım, kendisi sırıtıyordu.
 5. İndirim talep edip, ölücü pazarlığı yapıp, ürünleri karsız satmana sebep olan kişinin, fatura isteyip istemediği sorulduktan sonra, indirim yaptın faturaya gerek yok demesi ardından, ödeme anında kredi kartı uzatma durumudur. Yorumu size bırakıyorum.
 6. Bayisi olduğum büyük bir firmanın, 3 kuruş fazla para kazanmak uğruna, benim müşterimi başkasına peşkeş çekmesidir terbiyesizlik. Söyleyecek söz bulamıyorum, bu durumu düzeltmezler ise firma ismini de lanse edeceğim. İnsanlar bu kadar haramla, bu kadar etik ve ticari ahlaksızlıkla, bu kadar hak yemeyle yaşamaya ve nefes almaya devam ediyorlar. Ben artık ilahi adalete inanmıyorum, yakındır kendi adaletimi kendim sağlayacağım.
 7. Her işinde senden yine kendini kanıtlamanı bekleyen bir güruh var bi de. Bak beğenmezsem, ödeme yapmamcılar mesela. Seni araştırmadan, soruşturmadan gelen ve artislik yapanlar. Bunları kovmak en zevklisi.
 8. Sunucusunu bana teslim etmekten korkan optimizasyon müşterileri var bir de. Sen söyle ben yapimciler var. Hatta daha güzeli, teamviewer ile bağlan yapçılar var. Malları çok kıymetli arkadaşların, ya da çok zekiler aynı işe tekrar tekrar para vermeyeceklermiş. Ben de Ferrari’mi servise götürünce aynı şeyleri talep edeceğim bir dahaki sefere.
 9. Bir mal veya hizmet hakkında sonsuz sayıda soru soranlar var bir de. Mesele soru sormaları değil ama, sadece soru sormaları. Siz insanlıktan çıkmadan tüm bu sorulara cevap verirsiniz en güzel şekilde. Peki sonuç ne olur? Sadece sessizlik. Anladınız siz. Ama cevap vermezseniz ya da kibar olmazsanız vay halinize.

 

Beleşçi ülkemin beleşçi insanlarına;

Eğer benim dükkan sahibim insanlık namına kira almazsa benden, petroller sevabına yakıt verirse, dolmuşçu sevabına taşırsa, ev kiramı sevabına devlet karşılarsa, tüm faturalarımı sevabına almazlarsa, üstüme giydiğim kıyafet ve yediğim yemeği sevabına verirlerse, marketler ve bakkalar sevabına kabul ederse, doktorlar, eczaneler sevabına para almazlarsa benden

Namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum ki, ne işiniz olursa bedava yapacağım.

Haydi rastgele.

Gelen Aramalar:

 • Terbiyesizlik yaptığım aramayı Kadir Kara ya
 • para Peki izle indirim

1 Response to “Terbiyesizlik, Saygısızlık Hat Safhada”


Leave a Reply
Culha.NET