Bulut Bekçi Tur Sistemi

 

Merhabalar.

Piyasada yoğun talep gören Bekçi Tur Sistemi, bu sistem ile ilgili yaptığım çalışma ve geldiğim aranan çözüm ile ilgili bir şeyler yazmanın vakti geldiğinden, sistem ile ilgili bu yazımı kaleme alıyorum.

Öncelikle söze, Bekçi Tur Sistemi’nin ne olduğunu anlatmakla başlayalım.

Bekçi Tur Sistemi, son yıllarda, özellikle güvenlik işi yapan veya güvenliğe ihtiyaç duyan firmaların en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Gerek özel şirketlere güvenlik personeli tahsis eden firmalar, gerekse kendi bünyesinde güvenlik görevlisi çalıştıran firmaların, güvenlik personellerini denetlemesini kolaylaştıran, güvenlik personelinin de işini doğru şekilde yapmasını sağlayan sisteme verilen genel isim Bekçi Tur Sistemi dir.

Bu sistem sabit noktada çalışan güvenlik görevlileri için değil, belli sürelerde sürekli devriye atması gereken güvenlik görevlilerin kontrolü için tasarlanmıştır. Devriye atması gereken güvenlik görevlisinin sabit durmasını önlemek içindir.

Peki mevcutta bilinen sistem nasıl çalışmaktadır?

Türkiye’de ve Dünyadaki mevcut sistemin çalışması lokal ve manual şekilde olmaktadır.

Bekçi tur sistemini kullanabilmek için tarafınıza ihtiyacınız olduğu kadar “Tur Kalemi” tahsis edilir. Bu kalemin değişik versiyonları farklı fiyatlardan satılmaktadır. Farklı özellikleri olabilse de temel mantık olarak hepsi aynı şeyi yapar. Kalemin içinde bir NFC okuyucu bulunmaktadır. RFID teknolojisi ile çalışan bu kalemin çalışabilmesi için ayrıca Tur Noktaları belirlemeniz gerekir. Tabi belirlediğiniz her nokta için bir nokta pulu almanız ve noktalara yapıştırmanız gerekir. Bu nokta pulu dediğimiz ürün de, yine NFC teknolojisi ile çalışan ve tur kalemiyle iletişime geçen bir nokta tespit aracıdır.

Sistemi satın almak istediğinizde, ihtiyaç duyduğunuz kadar tur kalemi ve nokta pulu alırsınız. Bunların tümüne para ödemekle yükümlü olursunuz. Daha sonra nokta sayısını artırmak istediğinizde yine aynı şekilde ücretini ödeyerek nokta pulları satın alabilirsiniz.

Bekçi tur kalemleri içerisinde küçük bir yazılım barındırmaktadır. Bu yazılım, kalemin saat kaçta hangi noktayı okuttuğu bilgisini tutmaktadır. Dilerseniz sistemin çalışma prensibini küçük bir örnekle açıklayalım.

Geceden sabaha çalışacak olan güvenlik görevlisi mesaisine başlar ve güvenlik binasında yerini alır.

Amiri ona, ne kadar sürede bir devriye atması gerektiğini söylemiştir. Atacağı devriyelerde, hangi noktalara gideceği önceden bellidir. Görevli, aldığı bu direktif doğrultusunda geceden sabaha kadar kendisinden istenen süre aralıklarında devriyesini yapar. Devriye yaparken uğraması gereken 5 nokta var ise, bu noktalara sırayla gider, elindeki kalemi noktadaki pul a yaklaştırır. Görevi tamamen bundan ibarettir.

Sabah mesai bitimine doğru amiri geldiğinde, tur kalemini görevliden alıp bilgisayara bağlar. Hangi saatlerde hangi noktalara kalemin okutulduğunu amir bu şekilde görür ve denetimini tamamlamış olur.

Basit şekilde anlatacak olursak sistem bu şekilde çalışır. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu sistemin zaafiyetleri, eksikleri ve zorlukları vardır. Yazımızın devamında diğer sistemlere değinirken bu eksikleri de göz önüne alacağız.

Gelelim benzer bir başka sisteme.

 

 

Ülkemizdeki bazı telefon operatörlerinin, bas-konuş sistemlerini satabilmek için, bu sistemi de dahil ettiğini öğrenince sistemi inceleme ihtiyacı hissettim. Oldukça basit oluşturulan bu sistemde, telefonlar kullanılarak, QR kod okutma yöntemi ile tur tamamlama işlemine izin verildiğini gördüm.

Şimdi gelelim hem ilk anlattığım pullu sistemin hem de 2. anlattığım QR kodlu sistemin en büyük açıklarına.

Her iki sistemde de noktaların yerlerinden sökülme riski bulunmaktadır. Yani personel bu noktaları kulübesinde toplayıp, dilediği zaman okutabilir, işi bittiğinde de yerine geri takabilir. Sadece bu açık tüm sistemi bitirmeye yetmektedir.

QR kodlu sistemde ayrıca kodu yerinden sökmeye gerek kalmadan fotoğrafını çekerek, kodun daha sonra dilenen yerden okutulma riski de mevcuttur. Bu da tüm sistemin güvenliğinin çökmesi anlamına gelmektedir.

Ek Not: Tek cümlede savunmasız hale getirdiğim bu sistemler için Milyon Dolar’lara varan maliyetler harcanmaktadır.

Tabi ki bu sistem açıklarını tek düşünen ben değilim. Dünya’da bu sistemi GPS ile çalıştırmayı düşünen, hatta Türkiye’ye de bayilik veren firmalar olduğunu da işittim. Fakat çok büyük paralar harcanın bu sistemin de sağlıklı çalışmadığını ve kullanılmadığını öğrendim. Bunun sebebiyse de çok basitti. GPS deki sapmalar ve yanılma payları.

Gelin hemen açıklayalım. GPS en doğru ve en güvenilir veridir diye düşündünüz. Güvenlik personelinin elindeki cihaz neredeyse, devriye raporu gönderilme anında bulunduğu koordinati gönderecektir. Peki yanılma payı ne derece önemlidir?

Bir fabrika düşünün, alanı 1km kare olsun. 1km kare içerisinde 5 adet güvenlik noktasının tek tek incelenmesi gerektiği düşünülecek olursa, sapma payı tüm işinizi alt üst edecektir. Görevlinin 1km karenin neresinde olduğu sizin için büyük önem teşkil eder. Yani hangi kapı önünde olduğuna kadar bilgi almanız gerekirken sadece fabrikada olduğunu bilmeniz sizin hiçbir işinize yaramaz zira o aşamada görevli kulübede uyumuş da olabilecektir.

Konuyla ilgili araştırma yaparken yazıya denk gelmiş kişilerin kafalarının karıştığını hisseder gibiyim.

Tüm sistemlerin zayıf noktası varsa, üzerine üstlük bir de bu sistemler büyük yatırım gerektiriyorsa ne yapacaksınız?

Her zaman olduğu gibi doğru kişi ile çalışacaksınız. Tıpkı şu an doğru siteyi okuduğunuz gibi.

 

Günümüzde Türkiye’de ve Dünyada en popüler olan sistem yukarıda ilk bahsettiğim Bekçi Tur Kalemi ile çalışan ve pul okutularak takibi yapılan sistemdir. Bu sistemden birçok işletmeci memnun olsa da, eksikliğini hissettikleri önemli bir durum mevcuttur.

Güvenlik görevlilerini denetlemek için görevlinin yanına gidip elindeki cihazı alıp, bilgisayarınızda okutmak zorundasınız. Hatta bu sistemin wi-fi üzerinden çalışan versiyonları çıkmış olsa da, ki bu sistemler çok pahalıdır. Kalemler bilgileri wi-fi den lokal bir bilgisayara iletmektedir. Yani her halukarda şirketinize gidip kontrol yapmak zorundasınız.

blank

Sonuca gelecek olursak;

TelsizTakip Sisteminin içine adapte etmiş olduğumuz bekçi tur sistemi sayesinde bu dertlerinizden sizi tamamen kurtarıyoruz.

Telsiz Takip sistemi sayesinde hali hazırda zaten ekibinizle anlık olarak dünyanın neresinde olursanız olun telsiz irtibatı sağlıyorsunuz. İçerisinde gömülü olan sistem sayesinde Araç takip ürünlerine ihtiyacınız olmadan anlık olarak telsizin, dolayısı ile personelinizin nerede olduğunu görüyorsunuz.

Şimdi bu sistemlere ek olarak Tur Sistemimiz de hayata geçmiş bulunmakta.

Ekibinizdeki cep telefonları ister QR kod isterseniz NFC teknolojisini kullanarak tur okutma özelliğine kavuşuyor.

Görevli sadece tek bir akıllı cihaz kullanıyor. Peki yukarıda anlattığım sistem açıkları bu sistemde yok mu?

Tabi ki yok? Peki güvenlik nasıl sağlanıyor?

Görevli her tura çıkıp okutma işlemi yaptığında, okutma işleminin sapmasız veya minimum sapmalı şekilde hangi koordinatta yapıldığı da sisteme kayıt ediliyor. Yani çift kontrol sağlanıyor.

Hatta daha da güzeli;

Turun atılacağı bölge daha önceden sisteme kayıt edilmiş olduğundan, cihazı kullanan görevli, tur bölgesinde değil ise, programa giriş dahi yapamıyor. Yani görevlinin cihazı yanında olsa bile, qr kodu söküp başka bir yere götürmüş olsa bile, programa giriş yapması imkansız hale geliyor. Bir şekilde sistemi aşsa bile ki imkansız, siz daha sonra loglardan kimin nerede ne yaptığını görmüş oluyorsunuz.

Daha da güzeli, bu denetimleri yapmak için firmanıza gitmenize gerek yok. Dünyanın herhangi bir yerinden bilgisayar başına geçerek ya da akıllı cep telefonunuzu kullanarak tüm personelinizin tur takibini yapabilir, geçmişlerini kontrol edebilirsiniz. Bu sebeptendir ki bu sistem bekçi tur sisteminin bulut halidir.

Bir diğer güzel habere daha gelelim. Sistemi dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Örneğin bir görevliniz kendisine verilen görevi doğru şekilde yerine getirmediği anda sistem size otomatik olarak mail atıyor.

Görevlinin hangi zaman aralıklarında kaç noktayı , kaç farklı noktayı kontrol etmesi gerektiği ve bunu hangi sıklıkta yapması gerektiğini siz belirliyorsunuz.

Görevlinin belli bir yere belli sürelerde giriş yapması ve orada kaç dakika kalıp çıkış yapması gibi opsiyonlara kadar ayarlanma şansı vardır.

Geçmişe yönelik tüm hareketlerin kayıt altında tutulduğu Bulut Bekçi Takip Sisteminin özellikleri bitmiyor.

Dünya haritasını açıp, canlı olarak, dünyanın neresinde hangi güvenlik görevliniz o an için ne yapıyor canlı şekilde izleme şansınız var.

Daha da üst düzey sistem arayan müşteriler için, görevlilerin bir sorun tespit ettiğinde, merkeze yazılı şekilde durum bildirimi yapması, fotoğraf göndermesi, ses göndermesi gibi opsiyonlar da mevcut.

Bir diğer örnek olarak görevlinin kontrol noktasına gittiğinde özellikle kontrol etmesi gereken şeyler sisteme yazılabilir. Örneğin, camlar kırılmış mı veya ortamın ısısı korunmuş mu gibi…

Güvenlik görevlisine gezdiği noktalar hakkında özel bilgiler iletilebilir veya bir önceki görevli tarafından notlar iletilebilir.

Telsiz Takip Sistemi bütünleşik bir sistemdir.

Size 7/24 personel takibi, 7/24 telsiz konuşması ve 7/24 çalışan bir bekçi tur sistemi sağlar.

3 ayrı cihaz, 3 ayrı firma ve 3 ayrı faturaya ihtiyacınız yok.

Sistemlerin geneli ile ilgili özel yazılar yazmaya devam edeceğim.

İlgilenen kurumlar İletişim formundan tarafıma ulaşabilir.

 

Deneyim HaberleÅŸme logo

 

Not: Yazılımsal olarak harcama yapacağınız sistemler, donanımsal olarak harcama yapacağınız sistemlerden her zaman daha uygun fiyata gelir. Yazılımsal sistemlerin önü her zaman açıktır ve özelleştirilebilir. Yazılımsal sistemler güncel teknolojiye ilk adapte olandır. Yazılımsal sistemlerde donanım maliyetiniz olmaz. Yazılımsal sistemlerde ürün almak zorunda kalmazsınız, sadece hizmet alırsınız.

İyi çalışmalar dilerim.

2 Responses to “Bulut Bekçi Tur Sistemi”


Leave a Reply
Culha.NET