Facebook Lite Türkiye’de

Selamlar.

Yine hayat kurtarıcı bir haber ve yazı ile sizlerleyim.

Akıllı telefon kullanmaya başladığımızdan beri hepimizin telefonumuza kurduğu ilk programların başında Facebook Aplikasyonu gelir. Olmazsa olmaz ya hani, artık Facebook olmadan yaşayamıyoruz ne de olsa.

Fakat bu işten biraz anlayan arkadaşlar, Facebook’un ilk uygulamasından beri tam anlamıyla Akıllı Telefon düşmanı olduğunu bilirler. Geçen zaman içerisinde yayınladıkları güncellemeler ile düzelir diye beklerken program her geçen zaman daha da kötü oldu diyebiliriz. Özellikle eski telefonlar için Facebook programı tam bir işkencedir. Peki neden?

Facebook başlı başına zor bir platformdur zaten. Bunu test etmek çok basit. Eski bir bilgisayarda herhangi bir tarayıcıda facebook a girin. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra hızlı bir şekilde sayfayı aşağı kaydırmaya çalışın. Demek istediğimi anlayacaksınız. Eski bilgisayarda görüntülemenin bile zor olduğu bu sosyal ağı cep telefonumuzda kullanmaya çalışıyoruz. Peki zorlamasının sebebi nedir?

Aslında yanıt basit. Facebook’a girdiğimiz zaman tarayıcımız büyük bir hızla onca resim, yazı, video, link vb. bağlantıyı bilgisayarımıza veya telefonumuza yüklemeye çalışıyor. Bu sosyal ağ içinde oldukça yüksek veri olanca yüksek hızla dolaşıyor. Haliyle cihazlarımızın da bu hızlara yetişecek kapasitede olması gerekiyor.

Android cihazlar için, Facebook’un çalışırken yavaşlamasının önüne geçecek kadar güçlü işlemciye sahip bir telefona sahip olduğunuzu düşünelim. Bu sefer de Facebook’un Ram tüketimi ve Arka planda çalışma sorunu karşınıza çıkıyor. Cihazınızda çalışan uygulamalara göz attığınızda, Facebook’u kullanmasanız bile arka planda oldukça yükske miktarda RAM tükettiğini görebilirsiniz.

Aslına bakarsanız Facebook programının Android telefonlar için çok büyük bir önemi var. O da bunca yıldır yaptığım gözlemlere dayanarak söyleyebilirim ki, Android’de popüler programlar arasında en çok RAM tüketen program hep Facebook olduğudur. Aynı 2 telefonu karşılaştırırken, birine Facebook kurup diğerine kurmadığınızda farkı çok rahat anlayabilirsiniz.

Facebook yetkilileri isteseler bu problemi çözerler diye düşünürken, çözmemeleri için sebepleri olduğunu da düşünmüyor değilim. Program arka planda sadece bildirim beklemiyor. Zira bildirimleri kapatsanız bile aynı şekilde çalışıyor. Acaba ne yapıyor diye sormak lazım.

Aynı zamanda geri kalmış ülkelerdeki sınırlı ve yavaş internet kullanıcıları için de Facebook ayrıca bir dert durumunda. Zira yüksek miktarda veri kullanıyor ve kota dostu değil.

İşte tüm bu sebepleri birleştirince Facebook bir çözüm üretme kararı aldı ve Facebook Lite programını duyurdu. Program Android 2.2 üzeri telefonlarda çalışabiliyor. Bir süredir dünyanın çeşitli yerlerinde test edilen program artık ülkemizde de kullanılıyor.

Programın resmi sitesi : https://www.facebook.com/lite/

Android İçin İndirme Linki : https://www.facebook.com/sideload/lite/googleplay/

Program oldukça basit. Şekille, görüntüyle işiniz varsa bulaşmayın.

Benim gibi teknik kafadaysanız ve işim görülsün telefonum kasılmasın diyorsanız tavisye ederim. Ben programı yükledikten sonra telefonumdan Facebook ve Messenger aplikasyonlarını kaldırdım. Bir süre tek başına Lite kullanmayı planlıyorum. Memnun kalırsam böyle de devam ederim. Muhtemelen bu program da güncelleme alacaktır. Fakat umarım güncellemeler git gide yavaşlatmak yerine hızlandırmaya yönelik olur.

Programın sadeliği benim oldukça hoşuma gitti. 1GB ve altı RAM’e sahip telefonlar için bence şart. Düşük işlemcili ve düşük kotalı telefon ve hat sahipleri de değerlendirsinler derim.

Şimdilik memnunum. Yorumlarınızı konu altından paylaşabilirsiniz.

İyi günler dilerim.

 

Gelen Aramalar:

  • facebook lite hızlandırma

0 Responses to “Facebook Lite Türkiye’de”


  • No Comments

Leave a Reply
Culha.NET