Telefon İşlemci, Voltaj Optimizasyonu

Yeni bir yazıyla selamlar. Son günlerde batarya optimizasyonu konusuna çok taktım. Bir önceki telefonumun orjinal halinin berbat ötesi batarya durumunun etkilerinden henüz kurtulamadım sanırım :)

Bahsetmek istediğim bir durum mevcut. Eğer telefonunuz root lu ise ve kullandığınız kernel müsade ediyor ise, işlemci hızınızı kernelinizin müsade ettiği ölçülerde artırıp azaltmanız mümkün. Bu sayede telefonun daha performanslı veya daha uzun süreli şarja dayanması veya daha az ısınması gibi durumları sağlamanız mümkün. Ben bir de bu konunun diğer tarafı ile ilgilenmek istedim. İşlemci hızı başına düşen voltaj değeri ile oynamamızı sağlayan programlar da mevcut. Bunlardan en çok bilineni Antutu CPU Master .

Programın Voltage bölümüne göz attığınızda, hız başına düşen voltaj değerini -250mV kadar azaltmanıza izin veriyor. Tabi bu işlemleri yaparken deneme yanılma metodundan başka çareniz yok. Telefonunuz her yanıt vermeyi kestiğinizde yeniden başlatmanız (bataryayı çıkarmanız gerekebilir) ve test lere yeniden başlamanız gerekecektir. Örneğin ben kendi telefonum tüm hızlar için -250mV yi sorunsuz kullanıyorken, en yüksek hızım olan 1000Mhz için -25mV yapmama bile izin vermedi. O yüzden 1000Mhz ye dokunmadım ve telefonun maksimum hızını düşürerek bu sorunu çözdüm. 912 Mhz hatta 750 Mhz de bile telefon sorunsuz çalışmakta.

Bu sayede telefonun hem fazla ısınma durumunun önüne geçmeyi hem de bataryadan tasarruf etmeyi planlamaktayım. Sizler de deneyip sonuçlarınızı paylaşabilirsiniz. Konular ile ilgili gelişmeler olursa yeni yazılarda sizlerle paylaşırım.

Teknolojik günler.

Gelen Aramalar:

  • telefonda cpu voltaji

0 Responses to “Telefon İşlemci, Voltaj Optimizasyonu”


  • No Comments

Leave a Reply
Culha.NET